Slnko, vietor a počasie dávajú záhradnému nábytku a terasovým obkladom z dreva časom enormne zabrať. Drevo popraská, zosivie a láme sa. Nevysušená vlhkosť môže navyše spôsobovať hnilobu, drevo napadnú škodcovia a spráchnivie. Pravidelná údržba dreva v záhrade predĺži životnosť a obdobie používania dreva v exteriéri. Aby si záhradný nábytok udržal svoj pekný vzhľad čo najdlhšie, odporúčame jarnú kúru čističom na drevo alebo obyčajnou horúcou mydlovou vodou. Teakový nábytok je možné vyčistiť aj pomocou tlakového čističa. Ak je záhradný nábytok skutočne znečistený, môžete ho po vyčistení ľahko obrúsiť. Uistite sa, že ste po dokončení odstránili všetok prach a nezabudnite na následné ošetrenie olejom na drevo.

Po dokončení čistenia nábytku máte hneď dve možnosti, ako ďalej postupovať.

Možnosť č. 1 – nechajte svoj nábytok starnúť prirodzene. Ako drevo starne, získava striebornú patinu, ktorá môže byť celkom atraktívna. Tento vzhľad môžete zachovať pomocou číreho oleja. Mali by ste naniesť najmenej 2 vrstvy, a nechať schnúť 48 hodín. Olej preniká hlboko do dreva a pôsobí hydrofóbne; farbené odtiene dreva sa opäť oživia, sú dekoratívnejšie a atraktívnejšie.

Možnosť č. 2 – vyjadrite svoju individualitu pomocou farby určenej na drevené povrchy. Naneste 2-3 vrstvy farby, aby ste dosiahli sýtosť. ANáter by mal vydržať približne 3 roky, je potrebné iba pravidelné čistenie.

Avšak mäkšie drevo, ako je napríklad borovica, je pri nepriaznivom počasí oveľa náchylnejšie na hnilobu a degradáciu. Údržba dreva je teda pre tento typ oveľa dôležitejšia. Nábytok z mäkšieho dreva sa odporúča ošetrovať moridlom najmenej raz ročne. Je potrebné sústrediť sa na časti, ktoré sa priamo dotýkajú zeme a všetky rovné plochy, kde by sa mohla zhromažďovať voda.

Vhodné je pri nepriaznivom počasí používať nepremokavé plachty na zakrytie záhradného nábytku.

Prerábate záhradu a hľadáte kvalitný záhradný nábytok na mieru? Ponúkame množstvo produktov za dostupné ceny, viac informácií sa dočítate tu.